SORUN CEVAPLAYALIM

Değerli ALES adayı,

Sayısal Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini,

Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini,

Sözel Ağırlıklı Puan için Say-1, Söz-1 ve Söz-2 bölümlerini çözmelisiniz.

Sayısal ve Eşit Ağırlıkçı adayların Söz-2’yi, Sözelci adayların ise Say-2’yi çözmemesi gereklidir! Çünkü puanınıza hiçbir katkısı yoktur.

 

Soru sorma formu kapatılmıştır.

 

Daha Önce Sorulmuş Sorular

 1. Beğeni: +30

  Positive Negative

  Bu konuda çok soru sorulmuş ancak enstitüden önce size sormak istedim..Ben Türkçe Öğretmenliği'nde okuyorum ancak sınıf öğretmenliğinde ilk okuma yazma programında yüksek lisans yapmak istiyorum,sözelci olduğum için söz1 söz2 ve say1 çözsem olur mu? Şimdiden teşekkürler..

  Sözelci iseniz evet Söz-1, Söz-2 ve Say-1 bölümlerini çözülmelisiniz.

 2. Beğeni: +15

  Positive Negative

  Merabalar Ben Azerbaycanda okuyorum Ogretmenler Universitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyyati okuyorum.Master okuma ichin Turkiyeye gelmek istiyorum.Bunun icin naapa bilirim.Hic bi bilgim yok bu mevzuda

  Maalesef bizde bu konu hakkında bilgi sahibi değiliz. ÖSYM'den telefonla konu hakkında en doğru yanıtı alabilirsiniz.
  ÖSYM Telefon: +90 (312) 298 80 50

 3. Beğeni: +1

  Positive Negative

  selam Ben bigisayar hardware bölümünde yüksek lisans yapacağım ve 2011 alesinde say puanim 56%olmus universite basvura bilirmiyim ve ben bir yabanciyim yardiminiz icin tesekkur ederim .

  Başvuracağınız üniversite ve enstitüye bağlı olarak başvuru şartları değişmektedir. Bu başvuru şartlarındada taban puan herzaman belirtilir. Bu yüzden konu için üniversitenin ilgili enstitü web sayfasını ziyaret edip detayları öğrenebilirsiniz.

 4. Beğeni: +26

  Positive Negative

  MRH BEN İKTİSAT MEZUNUYUM ALESTEN SÖZEL 75 ALDIM SÖZEL ALNLARA BASVURMAK ISTİYORUM YUKSEK LİSANS İCİN HANGI BOLUMLERE BASVURABILIRIM....

  70 barajını zaten geçmişsiniz. Sözel alandan başvuru kabul eden tüm alanlara başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz alanları ise enstitü yetkililerine sorabilir veya enstitü web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 5. Beğeni: +22

  Positive Negative

  ben 5 yıldır myo da ders saati karşilığı ders veriyorum kadro almam için ales ten 70 şartmı teşekkürler

  Evet kadrolarda başvuru için 70 ALES şartı ve 50 yabancı dil şartı bulunmaktadır.

 6. Beğeni: +4

  Positive Negative

  merhabalar.ilkbahar 2011 ales sözden 81 puan aldım.aslında ea puanı lazımdı bana hangi bölümden çözeceğimi bilmiyordum ea puanı düşük geldi.(62 aldım)sözden başvuru yapacağım şimdi eğitim alanında yüksek lisans yapmak istiyorum benden şimdide kpds yada üds puanı istiyolar bu puan şart mıdır yoksa yüksek lisans yaparken bu puanı alsam olur mu yoksa bu ünivden ünive değşir mi

  Hem ALES hem de ÜDS, KPDS şartları üniversiteden üniversiteye, bölümden bölüme değişmektedir. Bunun için başvuru yapacağınız üniversitenin enstitü web sayfasını ziyaret edebilir veya enstitü yetkilileriyle görüşüp detayları öğrenebilirsiniz.

 7. Beğeni: +8

  Positive Negative

  merhaba,ben turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu konaklama işletmeciliği son sınıf öğrencisiyim.sonbahar döneminde alese girmeyi düşünüyorum... lisede de meslek lisesi çıkışlıyım ve üniversitedeki bölüme ea1 puanı ile yerleştim...aleste hangi bölümlerden sorumluyum?

  Bildiğimiz kadarı ile bahsettiğiniz bölüm Eşit Ağırlık.
  Eşit Ağırlık için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümleri çözülmeli.
  Önemle hatırlatıyoruz yine, bölümünüz farklı alanlardan da başvuru alabiliyor olabilir, bunu öğrenmek için enstitü yetkilileriyle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 8. Beğeni: +2

  Positive Negative

  merheba,ben leyla irandan.metematik bolumunde lisansimi bitirdim.simdi yuksek lisansa turkiye universitelerinde basvurmak istiyorum.ales sinavina da girdim.baska sinava girmem gerekiyor mu? tomer den baska.kpds sinavini tum universiteler istiyor mu? bildigim kadariyla bazi universitelerde sadece alese grmek yeterlidir.yani puan kac olursa olsun basvurabilirsin diye dumusum.dogru mu acaba?

  Yüksek lisans başvurularında aranan şartlar üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Kimi üniversiteler sadece ALES şartı ararken kimileride ALES'in yanında yabancı dil (ÜDS, KPDS vb.) şartı da aramaktadır. Bunu başvuracağınız üniversitenin enstitü web sayfasından veya enstitü yetkililerinden öğrenebilirsiniz.
  Elbette sınav şartlarının yanında üniversiteler belirli puan sınırınıda belirleyebilmektedirler. Aynı şekilde bu standarlarda her üniversiteye göre değişmektedir.

 9. Beğeni: -2

  Positive Negative

  Iyi gunler. Sayisaldan yuksek puan toplayan ogrenci hangi bolumleri sece bilir? ve yabancilar icin minumum puan ne kadar? Teshekkurler

  Sorunuz çok genel bir soru. Alanınızla uyumlu, enstitünün kabul ettiği bölümler dahilinde tüm sayısal alanlara başvurabilirsiniz. Yabancılar veya yerliler diye ayrım yok. Minimum puanlar ise her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Başvuracağınız üniversitenin enstitü web sayfasından veya enstitü yetkililerinden konu hakkında en doğru ve detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

 10. Beğeni: +3

  Positive Negative

  Iyi gunler.Benim ogrenmek istediyim bi konu var.Turkiyede yuksek lisans dersleri nasil geciriliyor? her gun derslermi oluyormu yoksa hafta 1-2defami? ve universitede bashka bolumu bitiren masterde hic bilgisi olmayan bir bolumu sece bilirmi? ders proqrami nasil oluyor? Teshekkurler

  Yüksek lisans dersleri ders veren hocalara bağlı olarak program edilip işlenmektedir. Elbette her üniversite, her bölüm, her hoca farklı tarzda ders işler ve farklı şartlar koyar. 1 yıllık ders dönemi boyunca üniversiteye uğramadan yüksek lisans öğrencileride var, 1 yıl boyunca hergün mesai saatleri boyunca okulda bulunan öğrencilerde var. Artık bu konunun ne kadar geniş bir skalada işlendiğini anlayabilirsiniz.

  Diğer sorunuza gelince, hiç bilginiz olmasada master'a başlayıp o konu hakkında kendinizi yetiştirebilirsiniz. Bunun için hiçbir mani yok diyebiliriz genel olarak.

 11. Beğeni: +0

  Positive Negative

  ben ankara ünv rus dili ve edeb mezunuyum 2011 bahar alesten 64 sözel aldım ve halkla ilişkiler üzerine yüksek lisans yaptım diploma mezuniyet notum 100 üzerinden 75 sanırım bu 2 ortalamın üzeri oluyor yalnız ben rahatsızlığım nedeni ile üdsye giremedim şimdi dil öğrencisi olduğum için üds benim için çok kolay bir sınav çünkü ilkokuldan berşi kolejde okudum çalışma hayatımda hep yabancılarla çalıştım toefl tecrübem var yane okul kendi içinde sınav yaparsa zaten yüksek bir not alırım ama yapmazsa sonbahar üdsyi mi beklemem gerekiyor bu da 1 sene ya da 1 dönem mi demek lütfen beni aydınlatın çünkü öğrenci işleri yardımcı olamıyor

  Siz genel olarak üniversitelerde aranan yabancı dil şartı hakkında soru sormuşsunuz anladığımız kadarı ile.
  Üniversitelerde aranan bu yabancı dil sınavını söylediğiniz gibi üniversiteler uygulamıyor. Yabancı dil şartını sağlamak için ÖSYM'nin uyguladığı ÜDS, KPDS şartlarını geçmek zorundasınız. Şartlarda bu sınavlardan alınan puanlar dikkate alınmaktadır.

 12. Beğeni: +6

  Positive Negative

  merhaba ben işletme 3.sınıf öğrencisiyim.soru cevap arşivini okudum aklıma birşey takıldı. öncelikle üniversite de tezli tezsiz diye birsey var ne oldugunu öğrenmek istiyorum bir deişletme bölümü okuyorum bu yıl girmek istiyorum işletmenin altdalları da mı var yanı ben bankacılıktan iktisattan fakulte bitirmeme ragmen yuksek lisans yapabilir miyim yani.eger alt dalları varsa nereden ulasabılırım tsk.

  Tezli yüksek lisansta 1 yıllık ders dönemini tamamladıktan sonra 1 yıl içerisinde çalıştığınız alanda uygulamalar yaparak tez hazırlıyorsunuz ve bu tez ile yüksek lisansı tamamlayıp master seviyesine ulaşmış oluryorsunuz.
  Tezsizde ise adı üstünde tez söz konusu değil. Bildiğimiz kadarıyla tezsiz yüksek lisans formasyon niteliği taşıyor. Elbette tezsiz yüksek lisansı her üniversite uygulamıyor. Konuyu araştırmanız gerekli, tam bilgiye bizde sahip değiliz. Fakat en doğru bilgiyi üniversite enstitü yetkililerinden öğrenebilirsiniz

  Diğer sorunuza gelince, iktisat mezunu olduğunuzu varsayalım ve iktisatın 5 tane alt dalı olduğunu varsayalım. Tabiki bu 5 dalın tümündende yüksek lisans yapabilirsiniz. Hatta sadece kendi alanınınızın alt dalları değil farklı bölümlerdende yüksek lisans yapma şansınız var. Bunuda yine enstitü yetkililerinden detaylıca öğrenebilirsiniz.

 13. Beğeni: +5

  Positive Negative

  Ben ingilizce öğretmenliği okuyorum ve alanımda yükselmek istiyorum ales te sözl bölümünü çözmem gerekiyor diye düşünüyorum sizce de öyle mi ?

  Evet doğru düşünüyorsunuz. Sözel 1 ve 2, tabiki birde Sayısal 1'i çözmelisiniz.

 14. Beğeni: +3

  Positive Negative

  selem onceden sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum..ben Azerbaycanda okuyorum..tarih bolumunden turkiyede yuksek lisans yapmak istiyorum..bana bu konuda yardimci ola bilirmisiniz///bu konuda bilgi verirseniz cok mutlu olurum..Allah sizlerden razi olsun ve daim yardimciniz olsun...

  Türkiye'de hangi üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorsanız o üniversitenin enstitü yetkilileriyle iletişim kurmalısınız.
  1- Yetkililerden yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm için hangi puan türünün kabul edildiğini,
  2- Başvuru için ALES'ten kaç puan gerektiğini,
  3- Yabancı dil şartı olup olmadığını,
  4- Ve diğer şartları öğrenmelisiniz.

  Bu şartları öğrendikten sonra şartları sağlayıp kolayca yüksek lisans öğrencisi olabilirsiniz.

 15. Beğeni: +3

  Positive Negative

  Bahcesehir universitesi icmimarlik ve cevre tasariminda okuyorum aleste hangi kisimdaki soruari cozmeliyim? Lisede fen matematik mezunuyum. Bunun yaninda yuksek lisansa baslarken gre yada baskayananci dil sinavina girmem gerekir mi?

  Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1'i çözmelisiniz.

  Yüksek Lisans için ise üniversiteden üniversiteye değişkenlik bulunmaktadır. Kimi üniversite yabancı dil şartı isteyebilmektedir. Genellikle yabancı dil şartı yoktur fakat yabancı dil içinse ÜDS veya KPDS'ye girmeniz gerekmektedir.

 16. Beğeni: +3

  Positive Negative

  Merhaba. Ben eğitim fakültesi resim-iş eğt.öğretmenliği bölümünde okuyorum.gelecek yıl yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.ales e girme şartımız var mı?önemli nokta ben güzel sanatlar fakültesine başvurmayacağım, eğitim fakültesinn resim bölümlerine başvuracağım.bu konuda bilginiz varsa benide aydınlatırsanız çok sevinirim...

  Evet girmelisiniz.

 17. Beğeni: +4

  Positive Negative

  TM PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN İÇ MİMARLIKTAN MEZUNUM. YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSUNDA HANGİ PUAN TÜRÜ GÖZ ÖNÜNE ALINACAK ( 2012 sonbahar için ) teşekkürler.

  Sayısal alandan girmelisiniz.

 18. Beğeni: +11

  Positive Negative

  Mrb ben hemşirelik mezunuyum mikrobiyoloji alanında yüksek lisans yapmak istiyorum okul puanım ve ales puanım yeteri kadar iyi. Benim önüme iki yol sunuldu biri tıp fakültesi nde mikrobiyolojide diğeri veterinerlik mikorobiyolojide kararsız kaldım dersler falan aynı fakat tıpta biraz daha zorlanacagım gibi sizce hangi fakülte olduğu önemli mi. veterinerlik olursa biraz daha kolay olacak okumam . yardımcı olursanız sevinirim

  Bu soru daha çok kişisel bir soru. İleriye yönelik amaçlarınıza göre de cevabı değişebilecek bir soru. Fakat şahsi editör görüşüm Tıp Fakültesi her zaman daha avantajlı ve geleceği daha parlak olan bir bölümdür.

 19. Beğeni: +6

  Positive Negative

  merhaba.ben istanbul kültür üniversitesi inşaat mühendisliği mezunuyum fen bilimleri enstitüsü inşaat bölümünün proje yönetimi kısmında yüksek lisans yapmak istiyorum ALES de hangi bölümleri çözmem gerekiyor?

  Sayısal bölümünden sorumlusunuz. Yani Say-1 , Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 20. Beğeni: +11

  Positive Negative

  merhaba, ales e başvuru yaparken SINAVA GİRİŞ AMACI adında bir bölüm de 3 seçenek yer alıyor.hangi seçeneği neye göre seçiyoruz. bu kısım önemli mi?

  Sanıyorum bu bölümü istatistiksel bilgi toplamak amacıyla soruyorlar. Herhangi bir önem taşımamaktadır. Gönül rahatlığıyla istediğinizi seçebilirsiniz.

 21. Beğeni: +4

  Positive Negative

  MERHABALAR..ben okulöncesiöğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim alesın geçerliliği 3 yıla çıkarıldı ben bu sene 11.11.12 de yapılacak alese girdiğim takdirde buradan aldğım puanben mezun olunca geçerli olacak değil mi?ayrıca yaptığım denemelerden 95,98 gibi bi puan alacağım kanatine vardım eşitağırlıktan(inş.).bu civarlarda yada 90 üstü bi puanla hangi bölümde yüksek lisans yapabilirim? tekrar hukuk okumak için sınava gimeyi düşünüyorum ama iyi bi puanla daha iyisi olursa onu tercih ederim kpds ve ya üds den kaç almam gerek ing.m iyidir? yurtdışı için flan

  1- Mezun olduğunuzdada puanınız geçerli olacaktır.
  2- Tahmin ettiğiniz puanla çok rahatlıkla Yüksek Lisans yapabilirsiniz.
  3- Yurt dışı için elbette İngilizce şart. Elinizden geldiği kadar yüksek puan almaya çalışmalısınız. Şahsi kanaatim minimum puanınız 70 olması gerekli.

 22. Beğeni: +6

  Positive Negative

  selamlar. ben gazi üniversitesi aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği mezunuyum. benim bölümüme eşit ağırlıktan giriliyordu ama bölümüm kapandı artık öğrenci almıyor. ben yüksek lisansımı nerede yapabilirim ve eşit ağırlıktan mı sınava girmek zorundayım. mesela sayısal ales puanıyla lisans üstü eğitim veren gıda mühendisliğinde yüksek lisans yapabilir miyim? şimdiden teşekkürler.

  Yüksek Lisans yapmak istediğiniz Enstitü şayet bölümünüze öğrenci alacaksa elbette Yüksek Lisans yapabilirsiniz. Enstitü yetkililerine konuyu danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bölüm uyuşmaları genel bir konu değil. Tamamen Üniversite, Enstitü, Bölümün inisiyatifinde olan bir konu. En iyi bilgiyi Enstitü'den alabilirsiniz.

 23. Beğeni: -3

  Positive Negative

  Kolay gelsin..Ben 2 üniversite bitirdim..Tekstil mühendisiyim dışardan işletme 4 yıllık bitirdim.Acaba ALESten girerken EA mı yoksa SAYISAL mı seçsem kararsızım..Örneğin EA puan türünü seçtiğimde sayısal puan türüm 70 den fazla puan geldiğinde sayısal puan türüne görede yüksek lisans yapabiliyormuyum..

  Şu aşamada sizin durumunuz hiç farketmiyor. Sonuçta sınavda Eşit Ağırlıkta olsanız Sayısalda olsanız aynı bölümleri çözeceksiniz. Sınav sonuçları açıklandığında yüksek puanınıza göre hareket edebilirsiniz.

 24. Beğeni: +4

  Positive Negative

  Merhabalar. Ales e ea puanıyla girmem gerekiyo. Ancak şöyle bir problem var meslek lisesi çıkışlı olduğum için ( öss de de çözmedik say 2) say 2 konusunda oldukça zayıfım. Demek istediğim say 1 ve söz 1 e yoğunlaşarak 70 puan barajını geçemez miyim. Yani say 2 şart mı? Teşekkürler..

  Hayır şart değil. Güzel netlerle Say-1 ve Söz-1 ile 70'i kolaylıkla alabilirsiniz.

 25. Beğeni: +6

  Positive Negative

  ösym nin yurt dışı yüksek lisan eğitiminden yararlanabilmek için ortalama bir değer olarak kaç puan almamız gerkiyo ales sınavından ve ales sınav puanından başka istedikleri yeterlilikler var mı cevaplarsanızsevinirim

  ALES'ten olabildiğince yüksek puan almalısınız. Bölümünüze göre değişiklik gösteriyor almanız gereken puanlar.

  Ayrıca yabancı dil şartlarıda bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için resmi web sitelerinde bilgiler mevcuttur.

 26. Beğeni: +2

  Positive Negative

  iki yıllık myo bilgisayar programcılığı mezunum geçen sene açıköğretim işletme dikey geçişle 3üncü sınıf okudum şu an 4.sınıfım ales girmek istiorum işletme alanında hangi bölümlere başvurabiliyoruz ?birde dikey geçiş olduğum için lisans puanı nasıl hesaplanıyor okuduğum 2 seneyi mi göz önünde bulunduruyorlar??? şimdiden teşekkürler.

  Eşit Ağırlık alanından çözmelisiniz. Yani Say-1, Say-2 ve Söz-1.

  Lisans puanı 4 yıl öğreniminizden elde edilecektir. Yani 2 yıllık MYO puanınız değil.

 27. Beğeni: +1

  Positive Negative

  ales her ilde yapılıyor mu? Mesela amasya?

  Evet yapılıyor.

 28. Beğeni: +8

  Positive Negative

  merhaba ben hukuk bolumunde yuksek lisans yapacagim. ales sinavinda hangi bolumleri sorumleyum? ve en az kac puan alamam gerekir?

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz. Amacınıza göre almanız gereken puan değişmektedir. Minimum 70 puan almanız gerekli.

 29. Beğeni: -1

  Positive Negative

  Meraba. Ben polis akademisi mezunuyum. Hukuk ya da kamu yönetiminde mastır yapmak istiyorum. Sınavda hangi bölümden soru çözmeliyim.?

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 30. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhabalar. ben geçtigimiz dönem mezun oldum. ales sonbahar dönemine başvuru yaptim. başvuru sırasında sınava giriş amacınız sorusu olan yeri akademisyen olmak olarak işaretledim. bunu yüksek lisans yapmak olarak değiştirmem gerekir mi? tamam amacım akademisyen olmak ama henüz yüksek lisans yapmadım. bu konuda bir çelişkiye düştüm. yardımcı olacak bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  Hangi seçeneği seçtiğinizin şahsi kanaatimce hiçbir önemi yoktur. Bu seçeneğiniz ileride size herhangibir problem çıkarmayacaktır.

 31. Beğeni: +5

  Positive Negative

  hazırlık sınıfını mezun olduğum yıl muafiyet sınavında geçtim; ales e girmeyi düşünüyorum.Bu durumda ales ten ingilizce şartım kalkmış olur mu,yani ingilizceyi 4.sınıfta vermiş olmamın ales(üds) için avantajı olur mu?

  ALES ile yabancı dil'in bağlantıları bulunmuyor. ALES'te İngilizce şartı diye birşey yok. Sadece başvurularda ALES ile birlikte yabancı dil şartı aranmaktadır.

  Siz şuanda yabancı dil (ÜDS, KPDS) sınavlarına girebilirsiniz. Mezun olduğunuzdada ve her daim yabancı dil puanınız geçerli olacaktır.

 32. Beğeni: +1

  Positive Negative

  bilgisayar ve bilişim teknolojileri öğretmenliği bölümünde okuyorum aleste hangi alanda soruları çozmem gerekiyor. EA, SAYISAL, SÖZEL . şimdiden çok teşekkurler.

  Sayısal çözmelisiniz.

 33. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Selam. Sizden iki soruma cevap yardımı almak istiyorum. 1. Ben ingilizce öğretmenliği bölümü mezunuyum. Gazetecilik, Fotoğrafçılık, Turizm, Psikoloji, İnsan kaynakları, Özel eğitim bölümlerinden birinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Lisans bölümümün bu bölümlerle uyum sağladığını nasıl bile bilirim? Acaba bu konu ile ilgili belli bir üniversite değil de devlet kaynağı varmıdır? 2. Alese başvuru için mutlaka başvuru merkezlerine mi gitmem gerek? Yabancı uyruklu olduğum için Türkiyede yaşamıyorum. Önceki yıllarda başvuru yapmayanlar merkezlere gitmeli diye okudum. Yalnışmı? Teşükkürler.

  1- Bu konuyu en iyi başvurmak istediğiniz Üniversitenin Enstitü yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

  2- Şayet ilk defa ALES'e girecekseniz evet mutlaka başvuru merkezine gelmeniz gerekmektedir. Okuduğunuz bilgi doğrudur.

 34. Beğeni: +3

  Positive Negative

  merhaba iki yıllık meslek yüksek okulu mezunları ales sınavına girebilir mi ???????

  Evet girebilir.

 35. Beğeni: +9

  Positive Negative

  sözel bölümden 65-70 puan almak istiyorum. sayısal 1'den hıc soru cozmesem olur mu? sayısal 1'ı de cevaplamak zorundamıyım?

  Elbette mümkün. İyi netlerle sadece Sözel bölümlerle istediğiniz puanı alabilirsiniz.

 36. Beğeni: +4

  Positive Negative

  Merhabalar ben muhasebe finansman öğretmenliği lisans mezunuyum Ales sınavına girmek istiyorum sınavda hangi puan türüne göre soruları çözmeliyim yardımcı olursanız

  Eşit Ağılık türünde çözmelisiniz.

 37. Beğeni: +7

  Positive Negative

  ANADOLU ÜNÜVERSİTESİ İŞLETME FAK. MEZUNUYUM ALES TE HANGİ SORULARDAN SORUMLUYUM

  Bölümünüz Eşit Ağırlık ve Say-1, Say-2 ve Söz-1'den sorumlusunuz.

 38. Beğeni: +6

  Positive Negative

  anadolu ünüversitesi işletme mezunuyum aleste hangi bölümü çözmeliyim

  Bölümünüz Eşit Ağırlık ve Say-1, Say-2 ve Söz-1'den sorumlusunuz.

 39. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Salam, Men size Azerbaycandan yaziram. Burada hazirlasib sizin sisteminizle turkiyede magistr( master) oxuya bilermmi? bilermese hangi ixtisaslari tecih ede bilerem? Tarihi bakalavr okudum,son sinifdayim bu yil. Ikinci sorum odur ki Azerbaycanda sinavlariniz olurmu? yani Turkiyeye gelmeden burda sinava gire bilirmiyim? bilirimse nerde? Okudugunuz icin tesekkur ederim. MALIK

  Sizin Üniversiteniz ve bölümünüz, Türkiye'de başvurmak istediğiniz bölümle uyumlu olmalı. Bunu başvurmak istediğiniz enstitü yetkililerinden öğrenebilirsiniz. ALES'e sadece Türkiye'de girebilirsiniz.

 40. Beğeni: +4

  Positive Negative

  açıköğretim lisesinde ,11.sınıf çoçuk gelişimi ve eğitimi alanında yüz yüze eğitim görüyorum. ales sınavına girebilirmiyin.acilen cevaplarsanız sevinirim teşekürler

  ALES'in açılımı şöyledir, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı. Yani lise öğrenimi gören birinin ALES'e girmesinin bir gereği ve önemi yoktur. ALES'e girebilirsiniz ama alacağınız puan hiçbir işinize yaramaz.

 41. Beğeni: +4

  Positive Negative

  Merhaba. Bilgi yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Öğrenmek istediğim başka konuda yardım ede bilirseniz sevinirim. 1.Ales cevaplarında 4 yalnış 1 doğruyu siler. Peki ya boş bıraktıklarımız yalnış sayılır mı? 2. Cevaplarda 4 doğru 1 yalnışı silerken ancak kendi soru alanındanmı hesaplanır. Mesela, Sözel 1 tüm soruları yapılmış ama Sayısaldan hiç doğru yok. Sayısalın yalnış puanı sözelden alınır mı?

  1- 4 yanlış 1 netinizi götürür, boş sorular hiçbir zarar vermez.

  2- Her bölümün net sayısı kendi içinde hesaplanır. Sözel-1'deki yaptığınız yanlışlar, Sözel-1'deki netinizi azaltır.
  Diyelim Sayısal-1'den hiç doğrunuz yok, sadece yanlışınız varsa netiniz eksi değere düşer. Böylece toplam puanınızın düşmesine sebep olur.

 42. Beğeni: +4

  Positive Negative

  ben myo mezunuyum ales sınavına girebilirmiyim .aöf den lisans tamamlayacağım.

  Lisans mezunu olacaksanız girebilirsiniz. Ancak ALES'in geçerliliğinin 3 yıl olduğunu unutmamalısınız.

 43. Beğeni: +9

  Positive Negative

  Merhabalar Kamu yönetimi mezunuyum. Acaba sınavda hangi bölümleri yapacağım. Sözel 1 sözel2 sayısal 1 sayısal 2 acaba hangilerini çözeceğim.

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 44. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Merhabalar.ben alese eşit ağırlıktan gireceğim.yapacağım testler say 1 ve 2 , söz 1. acaba say 2 nin getirisi ne kadar bir bilginiz var mı(0,2 puanlamasının dışında ). say 1 ve söz 1 testlerinden 90 a yakın net çıkarsa ne tür bi puan gelir? şimdiden teşekkürler...

  Sayılsal-2'nin hiçbir getirisi yoktur. Söylediğiniz netler kesin olarak şu puanı getirir diyemeyiz. Puan hesaplama sitelerinden tahmini puan öğrenebilirsiniz.

 45. Beğeni: +5

  Positive Negative

  mrh ben hemşirelik mezunuyum ales say 55 almak için en az kaç netim olmalı

  Her alandan 20'şer net çıkarmanız dahi hedefinize kolaylıkla ulaştırır.

 46. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhabalar; ben eğitim fak. resim-iş öğretmenliğinden mezun oldum, resim iş eğitimi bölümü hangi enstitüye bağlı ve benim yüksek lisans yapabilmem için ales sınavında hangi testleri çözmeliyim. şimdiden teşekkürler.

  Bölüm, Eğitim Bilimleri Enstitüsü'ne bağlıdır. Puan türü ise Üniversiteye göre değişiklik gösteriyor. Başvuracağınız Üniversite'nin Enstitüsünden öğrenebilirsiniz.

 47. Beğeni: -1

  Positive Negative

  Merhaba Ben, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesinde Uluslararası İlişkiler bölümü 3.sınıfta okuyorum. Yüksek lisansımı Türkiyede bankacılık bölümünde olmasını istiyorum. 2013 bahar döneminde sınava girebilirmiyim? Bankacılıkta okumak için sayısal ağırlıklı olanı mı seçmeliyim?

  2013'te sınava girebilirsiniz. Eşit Ağırlık alandan sorumlusunuz.

 48. Beğeni: +5

  Positive Negative

  ben Anadolu üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim. Okul öncesi öğretmenliği okuyorum. Yüksek lisans yapmak istiyorum ancak hangi türden gireceğimden emin değilim. EA DİYE DÜŞÜNÜYORUM.. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  Evet Eşit Ağırlık türünden çözmelisiniz.

 49. Beğeni: +4

  Positive Negative

  Merhaba. BEN İKTİSAT BÖLÜMDEN MEZÜNUM. ALES SİNAVİNDA HANGİ SORULARA AĞİRLİKLA CEVAPLAMALİYİM. İKTİSAT EŞİT AĞİRLİKLİ Mİ YADA SAYISAL Mİ. ŞİMDİSEN TEŞEKKÜRLER 🙂

  Bölümüniz Eşit Ağırlık. Eşit Ağırlık için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümleri çözülmeli.

 50. Beğeni: +0

  Positive Negative

  hukuk fakültesi mezunuyum. hangisi benim alanım. say ea söz

  Eşit Ağırlık alanından sorumlusunuz.

 51. Beğeni: +5

  Positive Negative

  mrb ben arkeoloji okuyorum.bölüme ea puanı ile girmiştim ales sınavına sözel mi eatan mı girmem gerek.tşkler

  Arkeoloji bildiğimiz kadarıyla ALES'te Sözel'den alım yapıyor. Yinede başvuracağınız Üniversitenin enstitüsüne sormanızı tavsiye ederiz.
  Sözel için Söz-1, Söz-2 ve Say-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 52. Beğeni: +0

  Positive Negative

  aöf işletme mezunuyum aleste hangi testleri çözmem gerekir???

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 53. Beğeni: +0

  Positive Negative

  MERHABALAR. BEN İŞLETME MEZUNUYUM. YÜKSEK LİSANSIMI ULUSLARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜNDE YAPMAK İSTİYORUM. ACABA BU OLABİLİR Mİ. VE HANGİ BÖLÜMLERDE YAPABİLİRİM.

  Bunu başvurmak istediğiniz Üniversitenin Enstitü yetkililerine sormalısınız.

 54. Beğeni: -1

  Positive Negative

  Tezsiz yüksek lisans için ales kaldırıldı deniyor ancak yüksek lisans için başvurduğum üniversite henüz yazılı birşey olmadığını söylüyor .ales ile aynı tarihte yurt dışında olmam gerektiğinden soruyorum sizce ales e girmeli miyim yoksa karar kesin gerek yok mu dersiniz şimdiden teşekkürler

  Konu uygulamaya geçirilecek fakat nezaman olur tam olarak bilmiyoruz. Bu yüzden sınava girmenizde fayda var diye düşünüyorum.

 55. Beğeni: +7

  Positive Negative

  ben sözelciyim yükseklisans için alesten 55 nasıl alırım. tüm sözel bir kaç sayısal yapsam yeterli olurmu

 56. Beğeni: +2

  Positive Negative

  İyi gunler ben ales e ilk kez girecegim ve bu yuzden basvuru merkezlerinden basvurumu yaptim. Ve bana internet erisim sifresi verdiler. sinava 1hafta kala sinav giris belgemi alabilecegimi soylediler. Bunun disindabasvurudan hemen sonra internet erisim sifremle giris yapip aday ilgilerimden esit agirlik ta sinava girmem le ilgili Bi kayit formu doldurmam gerekiyor muydu.? Cunku basvuru aday formumda esit agirliga dair bi bilgi goremiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Başvuruda Eşit Ağırlık diye herhangibir beyanda bulunulmuyor. Sınava giriyorsunuz ve sizin tüm alanlara göre puanınız hesaplanıyor. Fakat siz Eşit Ağırlık puanını kullanıyorsunuz. Herhangibir sorun yok, siz sadece sınava girin yeterlidir.

 57. Beğeni: +1

  Positive Negative

  İyi gunler, İsletme mezunuyum esit agirliktan sinava girecegim sozel ve sayisal dan hangilerini cozmem gerekiyor.

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 58. Beğeni: +3

  Positive Negative

  Merhaba ben Yazılım Mühendisliği bölümünü bitirdim şimdide master yapmak istiyorum .ALES sınavında hangi bölümleri çözmeliyim ?

  Sayısal Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 59. Beğeni: +6

  Positive Negative

  merahaba ben uluslararası iıişkiler böl.mezun olacağım ales ten hangi testlari çözmem gerekiyor birde sınav süresi kaç dk olacak??

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 60. Beğeni: +1

  Positive Negative

  iki yıl bilgisayar programcılığı okuyan bir kişi iki yıl açıktanda işletme okuduysa alese girebilirmi

  ALES'in açılımı şöyledir, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı. Yani Lisansüstü öğrenimi gören birinin ALES'e girmesinin bir gereği ve önemi vardır. ALES'e girme amacınızı tam olarak bilmemiz gerekmektedir.

 61. Beğeni: +9

  Positive Negative

  ben sikoloji bölümünde yüksek lisans yamak istiyorum hangi uan türüne göre soruları cevalamalıyım

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 62. Beğeni: +2

  Positive Negative

  ben işletme mezunuyum hangi bolumden girecem ve kazandığım takdirde yabancı dilden sınava filan girecekmiyim mülakat filan yapılıacak mı bu konuda yardımcı olurmusunuz sözel 1 sözel 2 sayısal 1 bunları mı çözecem sadece

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

  Yabancı dil gerekliliği amacınıza göre değişiklik gösterir. Yüksek Lisans için soruyorsanız, bu şart üniversiteye göre değişir, aynı şekilde mülakatta üniversiteye göre farklılık gösterir.

 63. Beğeni: +0

  Positive Negative

  BEN SAYISALDAN GİRECEĞİM, SAYISAL 1-2 VE SÖZEL 1 DE HANGİ KONU BAŞLIKLARI VAR, TEŞEKKÜR EDERİM.

  Konu başlıkları hayli fazla. Dilerseniz bir kırtasiyeden herhangibir güncel ALES kitabına bakarak bunu öğrenebilirsiniz. Dilersenizde son yapılan ALES'i ÖSYM'nin web sitesinden indirip inceleyebilirsiniz.

 64. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Merhaba,ben Aöf Kamu Yönetimi 4.sınıfım.bununla ilgili daha önce soru sorulmuş ama ben şunu sormak istiyorum.kamu yönetimi alanında say-1 say-2 ve söz-1 den yapmamız gerektiğini söylemişsiniz.Sadece sözel bölümden yapıp kamu yönetimi alanında yüksek lisans yapılması mümkün degil mi?Birde Ales in yanısıra dil sınavına girmenin Alese ne gibi katkısı olur?Ayrıca bize bu imkanı sağladığınız için de kendi adıma teşekkür ederim.

  Eşit Ağırlık için baz aldığımızda Say-1 Say-2 ve Söz-1 bölümleri çözülmeli. Şayet siz sadece Sözel bölümleri çözecekseniz alacağınız puan Sayısal'ı çözmediğiniz için düşük olacaktır. Ama iyi Sözel netlerlede ortalama bir puan alabilirsiniz muhtemelen. Almak istediğiniz puan aralığına göre karar vermelisiniz. Puan hesaplama sitelerinden almanız gereken puana göre yapmanız gereken netleri ortalama olarak hesaplayabilirsiniz.

 65. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Merhabalar; ben Sosyoloji mezunuyum ve Medya ve İletişim sistemleri yüksek lisans programlarına başvurmak istiyorum. Başvuru koşullarında alesten en az 55 istedikleri yazılı ama ben hangi bölümleri çözeceğim? puanlama nasıl yapılıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini,

  Sözel Ağırlıklı Puan için Say-1, Söz-1 ve Söz-2 bölümlerini çözmelisiniz.

  Başvuracağınız bölümden hangi puan türünü istediklerine göre hareket etmelisiniz.

 66. Beğeni: +2

  Positive Negative

  merhaba ben açıköğretim iktisat 4. sınıf öğrencisiyim. ales'e girmek istiyorum hangi bölümden sorumluyum. ve hangi bölümlere başvurabilirim.

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz. İktisat mezunu olmak şartı olan tüm Yüksek Lisans bölümlerine başvurabilirsiniz.

 67. Beğeni: +4

  Positive Negative

  merhaba ben psikoloji yuksek lısans yapmak ıstıyorum alesten hangı bolumlerı yapmam gerekıyor acaba tesekkur ederım

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 68. Beğeni: +5

  Positive Negative

  Sivil hava ulaştırma işletmeciliği okuyorum 3.sınıfım alese gırecegım hangı alandöan sorumluyum? eşit agırlık puanıyla gırmıstım bolume ea-1 den fakat gecen sene yenı sıstemde ea-1 ygs6 idi , ygs5 ile almaya baslamıs? ayrıca akademık personel olmayı ısaretledım, yuksek lısans sartı olmadan da olabılırım degıl mı yök atamalarındaki şartlara bağlı olarak.

  Muhtemelen Eşit Ağırlık olarak değerlendirileceksiniz. YÖK'te bir ilanda şöyle bir ibare var: Alan türü değişen programlardan mezun olan adayların başvurusunda ALES puan türü, adayın lisans/önlisans eğitimine girişteki puan türü esas alınacaktır.

  Başvuracağınız üniversite enstitü yetkilileri en iyi cevabı vereceklerdir.

  Elbette Yüksek Lisans şartı olmadanda Akademik Personel olabilirsiniz.

 69. Beğeni: +1

  Positive Negative

  MASTER YAPMAK İÇİN ALES SINAVINA GİRME ZORUNLULUĞU KALDIRILDI MI

  Tezsiz Yüksek Lisans için kaldırıldı.

 70. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Selam. Ben alese Azerbaycandan katilcam. Basvurumu yaptim. Bilmek istedigim su ki terciher sinavdan sonra mi olcak. Ve tercihleri yaparken bikac universite ve farkli bolumleri secebilirmiyim. Mesela dizyn veya psikoloji bolumleinden birini okumak istiyorsam her ikisi icin,de tercih yapabilirmiyim? Cok tesekkurler..

  ALES'te tercih yoktur. Sadece istediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Farklı bölümlerede başvuru yapabilirsiniz. Sıralamaya girmeniz halinde dilediğiniz bölüme kayıt yapabilirsiniz.

 71. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Merhabalar! Ben yurtdisinda Ingilizce ögretmenligi tezli master yaptim. Türkiye'ye döndügümde ales'e girmeli miyim üniversite'de calismak icin? Gireceksem eger, hangi bölümü cözmem gerekecek söz-1, söz-2, say-1, say-2? Simdiden cok tesekkür ederim.

  Kadrolarda 70 puan ALES şartı bulunmaktadır. Puan türü ise üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor fakat genel olarak Sözel olarak alındığını biliyoruz. Emin olmak için üniversitelerin enstitü yetkilileriyle irtibat kurmanızı tavsiye ediyoruz.

 72. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Ben Türkçe öğretmanliği bölümü okuyorum.eğitim bilimleri dalında yüksek lisans yapmak gibi bir düşüncem var.bölüme sözel puanla yerleştim ama yüksek lisans için eğitim bilimleri ales puan türü EA yazıyor ben hangi bölümleri çözmekle yükümlüyüm...Teşekkür ederim

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 73. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Merhaba Sorulari okudum ancak net cevap bulamadim. Ea puani ile alese girmeyi planliyorum. Ancak ea secsem dahi sonradan sozel ile kabul edilen bir bolume girmeyi istesem, ea ile sinava girsemde eski alesteki gibi sozel puanimi kullanabiliyormuyum? Yoksa sadece ea bolumlerinimi aecmek zorundayim? Tesekkurler

  Eşit Ağırlık veya Sözel'den sınava girme diye bir durum yok. Herkes aynı şekilde sınava girecektir ve tüm alanların puanları hesaplanacaktır. Yani her 3 puan türündede puanınız olacak. Dilediğinizi kullanabilirsiniz.

 74. Beğeni: +6

  Positive Negative

  merhaba; ben sınıf öğretmeniyim hangi alanda alese girmem gerekiyor.

  Eşit Ağırlık.

 75. Beğeni: +2

  Positive Negative

  merhaba ben işletme 4. sınıf öğrencisiyim bu yıl sonbahar üds ye girdim ancak sonbaharda gireceğim ales in başvurusunu kaçırdım yani kayıt yaptıramadım. alacağım üds puanıyla ilkbahar alese girebilir miyim yani sormak istediğim ales le üds birbirinden bağımsız mı ? teşekkür ederim...

  Tabiki ayrı sınavlar için ayrı başvurular gereklidir. Maalesef ALES'e bu dönemde giremezsiniz.

 76. Beğeni: -1

  Positive Negative

  merhaba ben 2011 de lisans düzeyi kpss ye girdim ve 2011 sonbahardaki ales e internet üzerinden başvuru yaptım fakat başvurumu yapıp yapamadıgımdan emin değilim nasıl öğrenebilirim?

  2011'deki ALES başvurusunun zaten bir önemi yok. Sınava girmemişseniz önemli değil. Çünkü 2012'deyiz.

 77. Beğeni: +1

  Positive Negative

  arastirma gorevlisi olmak icin alese gircem bolumum ea..akademik kariyer icin sozel 2 yapmam gerekiyor mu

  Hayır gerekmiyor.

 78. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Merhaba. ALES'te 3 bölümden yapmamız gereken minimum göstericisi var mı? Mesela, ben geçen senenin sözel 1 ve sözel 2 sorularını çözdüm. Sözel 1'den 50, Sözel 2den 50 sorudan henüz 30 soru çözdüm. 80 soruyla puanım 66. Sayısaldan henüz hiç çözmedim. Yani ben sözel 1 ve 2 çözersem ama sayısaldan hiç çözmezsem ne olur? Her bölümden toplamam gereken minimum baraj puanı var mı? Teşekkürler.

  Maalesef öyle bir gösterge yok. Geçen sene yaptığınız netlerle bu sene aynı puanı alamayabilirsiniz. Standart sapma faktörü çok etkilidir. ALES puanını kullanma amacınıza göre almanız gereken puan değişmektedir. Minimum almanız gereken puan başvuru yapacağınız kurumlarda belirtilmektedir.

 79. Beğeni: +0

  Positive Negative

  İktisat mezunlarının ales sınavında İngilizce puanı gereklimi eğer gerekliyse kaç puan olmalı teşekkürler

  İngilizce puan şartı Yüksek Lisans veya Doktora için başvuracağınızda gerekli olacaktır. ALES'in ingilizceyle bir bağlantısı yoktur. Sadece başvurularda ÜDS veya KPDS şartı aranmaktadır. ÜDS veya KPDS'de zaten ayrı sınavlardır.

 80. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Mehabalar , ben beslenme ve dıyetetık son sınıf ogrencısıyım , psıkolojı bolumunde yuksek lısans yapmak ıstıyorum. sınavda sorumlu oldugum bolumler hangılerıdır. tesekkur ederım.

  Eşit Ağırlıklı Puan için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 81. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhaba ben ales sınavında çıkabilecek soruların konularını öğrenebilirmiyim ve ekstra müfredat dışı soru gelebilirmi

  Müfredat dışı soru gelmemektedir. Mantık sorularına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Ayırıcı faktör mantık sorularıdır. Son yapılan ALES sınavına bakarak hangi konu dağılımı olduğunu görebilirsiniz veya herhangibir güncel ALES kitabı bu konuda size yardımcı olur.

 82. Beğeni: +3

  Positive Negative

  merhaba uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisiyim. söz1 söz2 say1 ve say 2 alanı var sınavda. benm hangi alanları çözmem gerekiyor. bir bilginiz var mı

  Bölümüniz Eşit Ağırlık. Eşit Ağırlık için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümleri çözülmeli.

 83. Beğeni: +2

  Positive Negative

  ben böte mezunuyum akamdemik kariyerimi eğitim bilimlerinden yapmak istiyorum.Ales e hangi bölümden girmeliyim hangi soruları çözmeliyim.

  Bölümüniz Sayısal. Sayısal için Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümleri çözülmeli.

 84. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Merhaba. Ben sayısal bolum sececeğim icin sozel 2 dışındaki bölümleri çözeceğim anladığım kadarıyla fakat bu durumda süreyi nasıl kullanıyor olacağım? 150 soru icin 180 dakika mı geçerli olacak yoksa sayısal ve sozel soruları ayrı ayrı mı dağıtıyorlar ?

  Tüm sorular tek kitapçıkta dağıtılmaktadır. 180 dakikayı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 85. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Merhaba,ben işletmeçilik okumak istiyorum,hangi sorulari çözmeliyim?Burs almak için ,ücretsiz okumam için ne yapmalıyım?Ve 11kasımda olacak sınav saat kaçda olucak? Önceden teşekkür ederim Saygılarla Ulduz.

  Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz. KYK'nın burslarına veya diğer kurum ve vakıflara başvurabilirsiniz. 11 Kasım'daki ALES 9:30'dadır. En geç yarım saat önce sınav yerinde olmanızı tavsiye ederim.

 86. Beğeni: -1

  Positive Negative

  Selam Ben Azerbaycan İktisad Üniversitesinden 2013 yazında mezun olucam. Türkiyede Mastr yapmak için Nisanda Ales sınavına girmeyi düşünüyorum fakat Benim ülkemde Askerlik yapma zorunluluğum var bu yüzden herhangi bir üniversiteye kayıt olup ve derhal dondurup Askerlik yapdıkdan sonra (1sene) devam etmem mümkün mü yoksa Askerligi yapdıkdan sonra mı kayıt olabilirim ancak. Bir de Sadece ALES puanıyla hangi üniversitelere kabul edilebilirim ? mülakat ve dgr seyler olmadan

  Tabiki dilediğiniz zaman dondurup daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Sadece ALES şartı olan tüm üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Bazı üniversiteler yabancı dil şartı koyabilmektedir. Başvurunun ardından birçok üniversite mülakat yapmaktadır. Mülakat yapmayan birçok üniversitede mevcuttur. Bunu başvurmayı düşündüğünüz üniversite enstitü yetkilileriyle görüşerek öğrenebilirsiniz.

 87. Beğeni: -2

  Positive Negative

  Ben "besyo antrenörlük eğitimi” bölümünde yüksek lisans yapacağım, acaba hangi puan türüne göre soruları çözmeliyim biliyorum bu soru tipi çok var ama benimki ile ilgili yok şimdiden teşekkürler

  BESYO genelde tüm alanlardan kabul ediyor ama bazı enstitüler belli bölümlerden alım yapabilmektedir. Başvurusunu düşündüğünüz üniversite enstitü yetkililerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

 88. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Merhaba Öncelikle Bu Yardımlarınız İçin Teşekkür Ediyorum.Ben Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Hakkında Yüksek Lisans Yapmayı Düşünüyorum.Bunun İçin ALES'te Hangi Bölümleri Çözmeliyim. Şimdiden Çok Teşekkürler.

  Bölümünüz Sözel ve Say-1, Söz-1 ve Söz-2 bölümlerini çözmelisiniz.

 89. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Yüksek lisns mezunları, araştırma görevlisi başvurularında ALES puanı yoksa , Ales 70 üzerinden değerlindirilmeye alınabiliyormu?

  Tüm kadro başvurularında ALES 70 şartı bulunmaktadır.

 90. Beğeni: +3

  Positive Negative

  Merhaba ilkkez bu siteye girdim ve çok memnun kaldım öncelikle sizlere şükranlarımı sunarım. Sorumu sormadan sorularıinceledim ve benimle ilgili pek soruya rastlamadım. Okulöncesi bölümünü bitirdim, alese hangi alandan girmeliyim...sözemi, eşitağırlıkmı....benim için çok önemli bu sorunun cevabı...70 alırsam eğer dil sınavı şartmı? SAYGILARIMLA...

  Eşit Ağırlıktan girmelisiniz. Amacınıza göre dil şartı aranmaktadır. Kadrolar için soruyorsanız evet şart ve 50 puanınız olmalı. Onun dışında Yüksek Lisans için şart değil, Doktora içinse 55 şartı bulunmaktadır.

 91. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhababa ben fen bilgisi son sınıfım alese basvurdum ama hangi puan türüne soruları çözeceğim say1 say 2 ve söz 1 mi

  Evet söylediğiniz bölümleri çözmelisiniz.

 92. Beğeni: +5

  Positive Negative

  okul öncesi öğretmenliği yüksek lisans a başvuracağım. başvuruda ales puan türünde EA/SÖZEL yazıyor. şimdi ben bu ikisinden birini kullanabilir miyim yoksa EA mı olcak

  Başvuruda her iki alanında kabul edildiği belirtilmiş. Yüksek olanla başvuru yapabilirsiniz.

 93. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Merhaba sınava giriceğimiz yer ne zaman gelicek mail adreslerimize?Yoksa biz mi çıktı alıcaz ?Eğer çıktı alıcaksak hangi adresten?

  Mail gelmiyor. Aday işlem sisteminden (ais.osym.gov.tr) şifrenizle giriş yapıp çıktı alabilirsiniz.

 94. Beğeni: +1

  Positive Negative

  Olasılık soruları hatta permütasyon-kombinasyon konularından çok soru gelir mi, nasıldır dağılımları bir bilginiz var Şimdiden teşekkür ederim

  Evet tümünden soru gelmektedir. Özellikle olasılık muhakkak sorulmaktadır. Toplamda 2-3 soru sorulmaktadır bu konulardan.

 95. Beğeni: +1

  Positive Negative

  2012 yılı Sonbahar Dönemi ALES Sınavına müracaat ettim. Sınava gireceğim merkezi henüz öğrenemedim. Ev adresime sınav merkezime ait okul bilgileri gönderilecekmi? Nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler.

  Adresinize herhangibir belge gelmeyecektir. Aday İşlem Sistemin'den (ais.osym.gov.tr) şifrenizle giriş yapıp öğrenebilirsiniz. Tabi giriş bilgileri yaklaşık sınava 1 hafta kala ilan edilmektedir.

 96. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Mrb fen bilgisi öğretmeniyim.alese sayısaldan girmem gerekiyor değil mi?

  Evet Sayısal.

 97. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Ben sozel mezunuyum iletisim fakultesi bitirdim yuksek lisansimi siyaset ve uluslararasi iliskiler bolumunde yapmak istiyorum ales de hangi bolumleri cozmem gerekir? Matematik 2 yi hic cozmesem siyaset okuma sansim var mi?

  Alanınız Eşit Ağırlık ve Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz. Yüksek puan almanız için Say-2'yi çözmelisiniz ama düşük puanlarlada başvuru yapıp şartı sağlamanız koşuluyla istediğiniz bölümde öğrenim görebilirsiniz.

 98. Beğeni: +3

  Positive Negative

  sadece sözel soruları cözücem ne kadar puan alabilirim 70 üstü gelir mi yanlıs yapmazsam cok

  Evet iyi netlerle kolayca alabilirsiniz.

 99. Beğeni: +4

  Positive Negative

  ben hemşirelik bölümü mezunuyum.2012 sonbahar dönemi ales sınavına gireceğim..hangi alanlarda soru çözmem gerekiyor?

  Alanınız Sayısal. Say-1, Say-2 ve Söz-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 100. Beğeni: +2

  Positive Negative

  merhaba.. ben işletme yükseklisansı yapıyorum.öyp ile atanmak istiyorum.hedeflediğim puan 100 yapabiliceğeime inanıyorum fakat bu yeni sistemde ne yapmam gerektiğini pek anlayamadım. yani birinci sorum şu: sanırım ben ea bölümünden puan alacağım değil mi? ikinci sorum:100 almak için say1-2 ve söz1 mi yapmam gerekiyo.yani hiç bişekilde söz-2 nin bana bir faydası yok mu? lütfen yol gösterirmisiniz teşekkürler...

  1- Evet Eşit Ağırlık bölümünüz.
  2- Aynen söylediğiniz gibi Söz-2'den 50 tanede yapsanız 0,1 puan bile alamazsınız.

 101. Beğeni: +0

  Positive Negative

  ben sosyoloji bölümü öğrencisiyim, bölüme össde eşit ağırlık kısmından girdim aleste hangi kısımları çözmem gerekiyor, bana bu konuda yardımcı olursanz sevnrim?

  Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteriyor. Kimileri Sözel kimileri Eşit Ağırlık bölümlerinden alım yapıyor. Bazı üniversiteler ise ikisinden herhangibirini seçebilme hakkını sunuyor. Başvuru yapacağınız üniversite enstitü yetkililerine sorabilirsiniz.

 102. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhaba ben sayısaldan 70 net alabilmem için sayısal 1 de sayısal 2 de ve sözel1 de kaç net beni 70 puanına ulaştırır çeşitli puan hesaplama motorları var ancak hepsi bir birinden farklı ve hepsini doğru girdiğim halde 100 puan olmuyor?

  Şu site işinize yarayacaktır: www.alespuanhesaplama.com

 103. Beğeni: +2

  Positive Negative

  merhaba, ben sizi Azerbaycandan rahatsiz ediyorum.ben Azerbaycanda Baku Devlet Universitesinde Urdu dili ve edbiyati bolumunde okuyorum.Ama turkiyede hukuk veya uluslararasi iliskiler bolumu uzere mastr yapmak istiyorum.bu mumkun mu? hukuk ve uluslararasi iliskiler esit agirliklidir bildigim kadariyla.dogru mu?egitim ve ogretim bolumlerinin hepsi sozel mi? eger sozel degilse hangi bolumlerin sozel, esit agirlikli,oldugunu nerden ogrene bilirim? onceden tesekkurler, kisa bir zaman icinde cevabinizi bekliyorumm.

  Mezun olacağınız bölümle Hukuk veya Uluslararası İlişkilerde Yüksek Lisans yapabilir misiniz tam olarak bilmiyoruz. Başvuracağınız üniversitede Eğitim Bilimleri Enstitüsüne konuyu danışınız.

  Hukuk veya Uluslararası İlişkiler Eşit Ağırlıktır.

 104. Beğeni: +0

  Positive Negative

  merhaba ales sözel puanım 69.635 sözel puanımla hangi bölümlere girebilirim? tesekkurler selin

  Soruyu Yüksek Lisans için sorduğunuzu varsayıyorum. Başvurabildiğiniz tüm bölümlere başvuru yapabilirsiniz. Buna hakkınız var ama puanlara göre sıralama yapılmaktadır ve bu durumda başvuranlara bağlı olarak değişmektedir.

 105. Beğeni: +1

  Positive Negative

  merhaba metal öğretmeni mezunuyum.2 sorum olacak 1-tezli yüksek lisans bölümünü kazanıp son sene mezun olmak için üds veya başka bir dil sınavı puanı şartı aranıyormu.(diplomayı almak için) aranıyorsa kaç puan gerekiyor.2-tezsiz yüksek lisans yapmak istersem.alese girmeye gerek varmı.yoksa ne gibi şartları var. teşekkürler..

  Yüksek Lisans için dil puan şartı aranmamaktadır.
  Yeni yasalara göre Tezsiz Yüksek Lisans için ALES şartı aranmamaktadır. Fakat yinede başvuracağınız üniversitede enstitü yetkililerine danışmanızda fayda var. Henüz bu durumu uygulamıyor olabilirler.

 106. Beğeni: +2

  Positive Negative

  Ben Azerbaycanliyim, lisasns son siniftayim. ALES sinavina gire bilmem icin neler gerekir??

  Sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM bürosundan başvuru yapabilirsiniz. Herhangibir şart yoktur.

 107. Beğeni: +5

  Positive Negative

  slm ben ilahiyattan yüksek lisans yapmak istiyorum.aleste hangiş testleri çözmem gerekiyor.

  Bölümünüz Sözel. Söz-1, Söz-2 ve Say-1 bölümlerini çözmelisiniz.

 108. Beğeni: -1

  Positive Negative

  myo halkla ilişkiler reklam mezunuyum aöf işletme bölümünü bu sene bıtırdım onur belgesi kazanmısım bu belge okuldan verılen puanı etkılermı yada mezun olma derecemız puanımız alesı ne kadar etklıyor ? sözelde basarılıyım sınavda söz 1 söz 2 testlerini çözsem aleste sözel bölümleri secme sansım olur mu

  Onur Belgesinin herhangibir katkısı olmaz. ALES, Lisans öğrenimini tamamlayanları kapsayan ve ilgilendiren bir sınavdır. Siz Ön Lisans mezunu olarak hangi amaçla girmek istiyorsunuz bu sınava?

 109. Beğeni: +3

  Positive Negative

  ben fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. yüksek lisansımı eğitim bilimlerinden yapmak istiyorum. bunun için alesten alacağım hangi puan türü hesaplanacak? bölümüm sayısal puanla alıyor ancak eğitim bilimleri ea puanına bakıyor.

  Başvuracağınız Üniversite Enstitü yetkililerine danışmanızı tavsiye ediyorum. Başvuru şartları bu konuda spesifik olmaktadır.

 110. Beğeni: +0

  Positive Negative

  Ingilizceyi iyi bilmiyorum ve Alesde bunu bilmem onemlimi?Bide benim Alesden sonra Tomer sinavina girmem mumkunmu?Tomer hakda bilgim hic yok.Onceden teşekkurler

  ALES'te ingilizce ölçülmemektedir. Sorular Matematik ve Türkçe konuları üzerinedir.
  TÖMER Yabancılara ve yurtdışındaki Türklere Türkçe öğretmek amacıyla kurulmuş, Üniversitelere bağlı bir araştırma ve uygulama merkezidir. Detaylı bilgileri TÖMER bulunduran üniversitelerin web sitelerinden edinebilirsiniz.

 111. Beğeni: -3

  Positive Negative

  Yurt dışında yüksek lisans yaptım doktoramı Türkiye Üniversitesitelerinin birinde yapmak istiyorum bunu. İçin ales girme zorunluluğum varmı?

  Evet girmelisiniz.